2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: MONTAŻ MATY GRZEJNEJ

środa, 1 września 2010

MONTAŻ MATY GRZEJNEJ

Montaż maty grzejnej.
Mata grzewcza w zasadzie jest od razu gotowa do zainstalowania i można ją samodzielnie montować, lecz podłączenie maty do sieci należy do elektryka.Moc takiej maty zalezy od tego , czy będzie ona jedynym źródłem ciepła, czy tylko uzupełniającym.Jeśli uzupełniającym, idealne będą maty o mocy 100 W/m2. Maty, które będą podstawowym źródłem grzewczym powinny mieć moc 150-160 W/m2.
W jaki sposób zamontować matę grzejną?
W ścianie robimy kanał na dwie dziurki, w których zamieszczamy przewód z czujnikiem oraz końcówkękabla zasilającego.Robimy w ścianie otwór na puszkę podtynkową o średnicy 60mm w której będzie termoregulator.Następnie wykuwamy bruzdę na rurkę instalacyjną, którą doprowadzamy do puszki instalacyjnej.Koniec rurki, który znajduje się w podłodze tzreba zaślepić , żeby nie dostał się do jej wnętrza klej.Czujnik temperatury podłogi zamieszczamy właśnie w tej rurce a czujnik musimy ulokować  w strefie grzewczej,około 0,5m pomiędzy przewodami kabla grzejnego. Na zagruntowanym oraz oczyszczonym podłożu kładziemy matę grzewczą. Siatka plastikowa posiada warstwę kleju, więc zostaje przytwierdzona do podłoża.

                                                              fot. wikipedia.

Matę grzewczą pokrywamy klejem lub masą samopoziomującą tak, żeby przykryć kabel grzewczy. Następnie po związanu masy/kleju możemy ułożyć np. płytki terakoty albo innego kamiennego wykończenia podłogi. Matę możemy ułożyc na już istniejącej podłodze betonowej lub drewnianej. Czasami trzeba zrobić wartwę ognioodporną między starą podłogą a kablem grzewczym. Jeśli stanie się tak, że mata jest za długa, trzeba ją przy przeciwległej ścianie naciąć. Nie można przecinać kabla, tylko siatkę. Gdy układamy maty, musimy pamiętać o zachowaniu odstępu między urządzeniami sanitarnymi, które są przytwierdzone do podłogi żeby przy wymianie któregoś z urządzeń nie uszkodzono maty. Nie powinniśmy także ustawiać mat tak, by przechodziły z jednego pomieszczenia do drugiego.

źródło:http://www.matygrzewcze.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz