2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: KOTŁY NA PALIWA STAŁE

poniedziałek, 26 lipca 2010

KOTŁY NA PALIWA STAŁE

Kotły na paliwo stałe.
Popularnym sposobem na ogrzewanie domów jednorodzinnych oraz wiekszych obiektów są kotły na paliwo stałe. Ich największa zaleta to niskie koszty ogrzewania, koszty inwestycyjne również są stosunkowo niskie. kotły te zasilane są przeróżnymi paliwami takimi jak drewno, torf, węgiel (brunatny, kmienny, antracytowy), oraz grafit.
Najpopularniejsze jak i najtańsze są kotły ze spalaniem górnym. Zazwyczaj posiadają komorę spalania połączoną z komorą zsypową. Podczas spalania do całęj objętości paliwa jest dostarczane powietrze. Temperatura spalania w tych kotłach jest wysoka, więc nie ma problemów z tzw. ciągiem kominowym. Jednorazowy zsyp paliwa wystarcza na około 8 godzin palenia. Zaletą tego kotła jest łatwa obsluga oraz to, że możemy w nim spalić każdy rodzaj paliwa. Jego wszystkopalność nie łączy się jednak z efektywnością. Jeśli zdecydujemy się na kocioł ze spalaniem górnym nie musimy martwić się o montaż wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej.
W systemie dolnego spalania komory zostały podzielone na część palącą ora magazynową. Sprawia to, że ilość powietrza dostarczanego wywołuje efektywne oraz ekologiczne spalanie paliwa. W kotłach tego typu utrudnione jest spalanie dużych kawałków drewna. Posiadają one ruchomy(stalowy lub żeliwny) lub stały ruszt, na ogół nazywany rusztem wodnym. Nowoczesne kotły dolnego spalania posiadają obrotowy ruszt, szufladkę na popiół oraz sterownik pracy pomp obiegowych.
Kotły zgazowujące umożliwiają spalanie drewna w sposób kontrolowany. Emisja szkodliwych substancji jest ograniczona. Ten proces będzie przebiegał prawidłowo jedynie jeśli będziemy używać naturalne odpowiednio wysuszone drewno (wilgotność ok.25%). Drewno złej jakości obniży sprawność naszego kotła oraz będzie źle wpływał na jego stan techniczny. Trzeba pamiętać, żeby minimum dwa razy na dobę uzupełnić paliwo.
W kotłach wielopaliwowych, zwanych także kotłami dwupaliwowymi możemy palić nie tylko paliwo stałe, ale także paliwo płynne i gazowe. Kotły te dzielą się na jednokomorowe, w których na przemian są palone różne rodzaje paliwa. Niemożliwe jest aby w jednej komorze znajdowału się dwa różne palniki, jakie paliwo będzie w danym czasie spalane, decyduje osprzęt jaki jest aktualnie zamontowany. Natomiast w kotłach dwukomorowych, w jednej z komór, jest zamontowany osprzed do spalania paliw stałych, druga posiada palnik na paliwo płynne lub gazowe. jest to wygodniejsze rozwiązanie.
Biorąc pod uwagę wysoką cenę kotły z palnikiem retortowym dopiero zdobywają pozyję i uznanie na rynku. Są to urządzenia ekologiczne oraz bezobsługowe. Niezwykle zaawansowanej technice spalania popiół usuwamy tylko raz w roku. samoczyszczenie wymiennika to kolejny atut tego kotła.
Kotły z wentylatorem to droższa wersja tradycyjnych kotłów na paliwo stałe. W tych kotłach będziemy palić miałem (kotły miałowe, węglowo-miałowe). Paliwo to jest tanie, dlatego te kotły są dość popularne w naszym kraju. Najnowsze kotły posiadają zabezpieczenie, które chroni przed zbyt wysoką temperaturą.
Pieco-kuchnia jest to idealne połączenie kotła z kuchenką opalaną paliwem stałym. Możemy do niego podłączyć bojler oraz grzejniki. No i oczywiście na pieco-kuchni można przygotowywać posiłki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz