2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: ODPOWIETRZANIE GRZEJNIKA

wtorek, 31 sierpnia 2010

ODPOWIETRZANIE GRZEJNIKA

Jak odpowietrzyć grzejnik ?
Bulgotanie,stukanie, czy szumienie , które słychać w naszych grzejnikach to objaw zapowietrzenia instalacji.
Dzieje się tak , gdy powietrze dostanie się do rurek instalacyjnych podczas zbyt szybkiego napełniania grzejników , czy małych nieszczelności, które nie zostały zauważone podczas instalacji, dlatego należy pamiętać, że im bardziej rozległą instalację posiadamy, tym wolniej ją napełniamy. Zapowietrzony kaloryfer poznamy po tym, że jest nierównomiernie ciepły przy czym dolna część jest zimna a górna ciepła.
Kiedy grzejniki są zapowietrzone pompa zamiast wody pompuje powietrze , co może uszkodzić wał lub pierścienie ślizgowe.Każda instalacja powinna posiadać odpowietrzniki, które bezobsługowo usuwają powietrze z instalacji podczas użytkowania grzejników oraz napełniania ich.


Odpowietrzniki montowane są na kotłach, przy każdym grzejniku, w najwyższych punktach pionów i na rozdzielaczach. Odpowietrzniki ręczne regulujemy śrubokrętem, kluczem czy pokrętłem, a automatyczne działają bez naszej interwencji. Aby instalacja działała prawidłowo nie możemy zapomniec o uzupełnianiu wody. Uzypełniamy ją sporadycznie i musimy też ustalić przyczynę ubytków wody. Przed odpowietrzaniem nie możemy zapomnieć o wyłaczeniu kotła oraz pompy obiegowej, zatrzymamy obieg wody. Dobrze by było gdybyśmy sprawdzili ciśnienie w instalacji, jeśli manometr wykazuje mniej niż 2-3 bary wpuszczamy do instalacji wodę i kontrolujemy wskazania. Podczas odpowietrzania możliwe jest, że wyleci troche wody, więc warto jest mieć przy sobie jakieś naczynie lub chociaż ścierkę, do wytarcia podłogi. Po odpowietrzeniu starannie czyścimy odpowietrznik i sprawdzamy czy nie przecieka. Jeżeli zauważymy krople wody delikatnie odkręcamy śrubkę i dokręcamy ponownie. Na samym końcu sprawdzamy ciśnienie w instalacji i gdy będzie taka potrzeba, regulujemy.

zawór odpowietrzający w instalacji
                         fot.wikipedia

1 komentarz:

  1. w końcu jakaś porządna instrukcja dla laików. Dziękuję bardzo :)

    OdpowiedzUsuń