2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: CZYM SIĘ RÓŻNIĄ ELEKTRYCZNE URZĄDZENIA GRZEWCZE ?

poniedziałek, 12 lipca 2010

CZYM SIĘ RÓŻNIĄ ELEKTRYCZNE URZĄDZENIA GRZEWCZE ?

W ostatnich latach występuje coraz to większe zainteresowanie ogrzewaniem elektrycznym. Na rynku możemy znaleźć mnóstwo urządzeń, które służą do ogrzewania pomieszczeń. To, czy wybierzemy odpowiednie urządzenie jest bardzo istotne ze względu na to, czy dany produkt będzie w stanie ogrzać nasz dom, jak i również to jakie koszty będziemy ponosic za użytkowanie danego systemu grzewczego.

Ogrzewacz (piec) akumulacyjny, tak samo jak konwektor (inaczej grzejnik konwektorowy), przekazuje ciepło poprzez proces konwekcji. Obudowa ogrzewacza jest ceramiczna albo ze stali emaliowanej. W środku znajduje się blok akumulacyjny zazwyczaj z cegieł magnezytowych, które potrafią się rozgrzać aż do 500°C. Konwektor obudowę ma z lakierowanej stali, a w środku znajduje się grzałka. Niektóre modele dodatkowo posiadają wentylator, który sprawia, że zwiększa się wymiana ciepła. Dla porównania grzejnik olejowy magazynuje ciepło oczywiście w oleju i oddaje je powoli głównie przez konwekcję, po części poprzez promieniowanie. Potrzebuje więcej czasu, niż konwektor, na nagrzanie i także wolniej stygnie. Natomiast płyta grzejna (promieniująca) dostarcza ciepło przez proces promieniowania. Pod ażurową obudową umiejscowiona jest stalowa płyta emaliowana (rzadziej zdarza się szklana), z nadrukowanym obwodem elektrycznym. Zdarza się, że ten przewód grzejny jest zanurzony w masie ceramicznej ogrzewającej płytę marmurową. Marmurowy grzejnik ponad to ma zdolność akumulacji ciepła. Elektryczne ogrzewanie podłogowe wynonane jest z folii grzejnych, mat lub kabli. Poprzez promieniowanie ogrzanej posadzki ciepło zostaje oddawane. Natomiast ogrzewanie podłogowe akumulacyjne odbiega od zwykłego, ponieważ kable pokryte są o wiele grubszą warstwą betonu (7-15 cm), który trzyma ciepło w sobie i nawet po wyłączeniu w dalszym ciągu oddaje je. To ogrzewanie używa się jedynie w przypadku podłóg na gruncie, zaizolowanych.

Warto dodać czym jest promieniowanie i konwekcja. Konwekcja opiera się na przemieszczaniu ciepłego powietrza od grzejnika do obszaru dookoła, czyli naszego pokoju. Promieniowanie to oddawanie ciepła za pomocą fal elektromagnetycznych. Głównie ogrzewane są przedmioty oraz ściany, powietrze w mniejszym stopniu.

Jeśli chodzi o montaż, jest on bardzo prosty. Dane urządzenie mocujemy do ściany lub ustawiamy w wygodnym dla nas miejscu i zazwyczaj wystarczy podłączyć do gniazdka. Troszkę więcej trudu możemy mieć z ogrzewaczem akumulacyjnym, elektryk powinien go podłączyć. Tylko ogrzewanie podłogowe wiąże się pracami budowlanymi. Dla konwekterów posiadających wyloty powietrza zwrócone ku górze najkorzystniejsze miejsce jest pod parapetem, które zaginają strumienie ciepłego powietrza, a także chronią scianę znajdującą sie nad konwektorem przed ubrudzeniem. Elektryczne grzejniki, zbliżone wielkośćią do grzejnikó centralnego ogrzewania możemu powiesić na ścianie lub postawić na podłodze. Przenośne grzejniki olejowe są lżejsze aniżeli akumulacyjne. Zazwyczaj posiadają kółeczka, które ułatwiają przemieszczenie, oraz wtyczkę dającą możliwość szybkiego podłączenia. Grzejniki akumulacyjne, ze względu na swoją wagę (około 100 kg) stawia się w odpowiednim dla nich miejscu i raczej nie przestawia. Promienniki z reguły przymocowywane są do ściany na stałe, niedaleko miejsca, które ma ogrzewać. Ogrzewanie podłogowe z kabli trzeba kłaść pod posadzką zanim prace wykończeniowe się zaczną. Dobrze by było gdyby podłoga, na której układa się ogrzewanie, była zaizolowana conajmniej 5 cm warstwą styropianu. Przy ogrzewaniu podłogowym nie musimy wybierać tylko między podłogą ceramiczną lub kamienna, jeśli producent tego nie zabrania możemy wybrać podłogę z tworzywa sztucznego bądź drewnianą.
Urządzenia elektryczne grzewcze górują nad innymi pod względem ekologicznym. Nie wytwarzają one żadnych spalin, które w jakimkolwiek stopniu mogłyby zaszkodzić otoczeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz