2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: OGRZEWANIE PODŁOGOWE

poniedziałek, 5 lipca 2010

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet i jest ostatnio bardzo modne. Dzięki temu widoczne i nie zawsze estetyczne grzejniki mogą iść w zapomnienie. Nie potrzebne już będą grube wykładziny i dywany poniewaz podłoga będzie ciepła.Bardzo ważnym atutem jest równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, gdyż ''grzejnikiem'' jest cała powierzchnia podłogi. Ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło przez łagodne promieniowanie dzięki czemu kurz nie unosi się ku górze tak jak w przypadku konwekcji która wywołuje ruch powietrza a przy tym unoszenie się kurzu.Temperatura grzejników ściennych jest znacznie wyższa niż przy ogrzewaniu podłogowym ze względu na zdrowie ludzkie. Wysoka temperatura mogłaby prowadzić do obrzęków stóp i problemów z krążeniem dlatego aby temu zapobiec przyjmuje się jako normę europejską do 29 stopni C w pomieszczeniach gdzie ludzie przebywają stale, czyli np. w pokojach , czy salonach a do 33 stopni np. w łazienkach, czyli tam gdzie ludzie przebywają ''czasowo''. Jeżeli takie parametry grzewcze zostaną dotrzymane to unoszenie się kurzu ograniczone jest do minimum a przy tym ogrzewanie takie jest przyjazne dla zdrowia. Podłoga jest elementem grzejnym a ciepło rozchodzi się równomiernie a przy tym najcieplej jest przy podłodze a najchłodniej przy suficie, czyli taki układ jest dla człowieka najkorzystniejszy.

Temperatura utrzymana na poziomie 19-20 stopni C przy ogrzewaniu podłogowym daje ten sam komfort co temperatura 21-22 stopni C przy ogrzewaniu grzejnikami ściennymi, ale obniża aż około 6% zużycie energii, czyli ogrzewanie podłogowe przy obniżeniu temepratury o kilka stopni w porównaniu do ogrzewania grzejnikami daje duże oszczędności. jednak mimo tego, że w ciągu kilku ostatnich lat systemy ogrzewania podłogowego znacznie potaniały, to i tak wykonanie ogrzewania podłogowego kosztuje średnio ok. 50-70% więcej niż zwykłe grzejniki płytowe i członowe. Złe zaprojektowanie bądź wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego może wiązać się                                                                                    fot.wikipedia
tym, że podłoga będzie grzała zbyt mocno a błędy przy wykonaniu wylewki mogą byc przyczyną pękania płytek. Aby ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoje zadanie powinno byc przykryte odpowiednimi materiałami, które dobrze przewodzą ciepło, czyli mogą to być płytki ceramiczne, kamień lub panele drewniane, ale decyzja - jakim materiałem będzie pokryta podłoga , musi byc podjęta przed instalacją ponieważ różne materiały mają różną przewodność cieplną, np.płytki ceramiczne mają więkaszą przewodność cieplną niż niektóre panele podłogowe.
Ogrzewanie podłogowe najczęściej montowane jest w łazienkach ze względu na przeważnie mały metraż łazienek, a co za tym idzie niski koszt instalacji. Nie wspominając o ciepłej podłodze przy wyjściu spod prysznica, czy wanny.Kolejne miejsca gdzie ostatnio montuje się ogrzewanie podłogowe to hole, korytarze, przedsionki oraz kuchnie ponieważ podłogi w tych miejscach pokryte są zazwyczaj płytkami ceramicznymi, które dobrze przewodzą ciepło.Bardzo rzadko podłogówkę stosuje się w salonach, gdzie zazwyczaj powierzchnia jest większa, więc koszt instalacji jest również wyższy.Podłoga ''kamienna'' choć droższa w momencie instalacji to tańsza w trakcie eksploatacji.
Instalacja ogrzewania podłogowego, które z reguły o kilkanaście centymetrów podnosi poziom podłogi, często rzutuje na niektóre roboty stanu surowego, co powinno być uwzględnione zarówno w projektowaniu wysokości samych pomieszczeń, jak i wysokości osadzenia dolnych krawędzi okien balkonowych oraz drzwi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz