2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: BUTLA GAZOWA - bezpieczeństwo

czwartek, 8 lipca 2010

BUTLA GAZOWA - bezpieczeństwo

W gospodarstwach domowych, w przemyśle , turystyce, czy gastronomii butla gazowa jest bardzo popularnym źródłem energii. Zawsze należy być pewnym co do pochodzenia butli gazowej , gdyż jest to ważne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Gaz płynny jest praktycznym źródłem energii a do tego jest ekologiczny i wygodny.Butle gazowe wykorzystywane są na działkach, gdzie ma dostępu do prądu. Jest to bardzo łatwy sposób na odgrzanie sobie jedzenia, czy zagotowanie wody na kawę. W sezonie letnim butle wykorzystywane są na biwakach , czy obozach przez turystów i harcerzy. Przy korzystaniu z butli gazowej należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.Butlę gazową przewozi się zawsze w pozycji pionowej a przechowuje z dala od źródeł ciepła.Przy podłączaniu zawsze należy sprawdzić szczelność instalacji.
Tylko oryginalne butle spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa dlatego kupując lub napełniając butlę gazem warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie. Łatwo można zauważyć , że każdy dostawca ma przypisany inny kolor butli i powinien napełniać  butle tylko w tym kolorze. Butla nie może być w kolorze czerwonym ponieważ ten kolor mają tylko gaśnice ! Na tabliczce widnieją informacje dotyczące wagi netto oraz maksymalnej wagi gazu i daty ważnej legalizacji. Na butli powinna być naklejka z nazwą firmy , która napełnia butlę oraz numer telefonu i zawsze nazwa firmy napełniającej musi zgadzać się ze znakiem towarowym na butli. Na zaworze musi być zaślepka, która zabezpiecza gaz przed wyciekiem. Jeżeli na zaworze butli jest folia termokurczliwa to znaczy, że  butla jest pełna . Produkt może być niebezpieczny i nie jest oryginalny jeżeli  nazwa na plombie jest inna niż znak towarowy na butli. Gaz płynny jest cięższy od powietrza o około 65%  i jeżeli zdarzy się , że wycieknie to wtedy gromadzi się w miejscach najniżej położonych.Ważne jest też aby nie trzymać butli np. w piwnicach, czyli poniżej poziomu terenu.
UWAGA ! Gaz jest łatwopalny
Gaz stosowany w butlach to propan-butan. Gospodynie domowe wiedzą najlepiej ponieważ używają go do gotowania natomiast sam propan używa się do ogrzewania , cięcia metali i budownictwie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz