2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: KOCIOŁ JEDNOFUNKCYJNY, CZY KOCIOŁ DWUFUNKCYJNY ?

poniedziałek, 12 lipca 2010

KOCIOŁ JEDNOFUNKCYJNY, CZY KOCIOŁ DWUFUNKCYJNY ?

Kotły dwufunkcyjne


Kocioł dwufunkcyjny jest  idealny do mieszkania z jedną łazienką, gdzie między urządzeniem a najdalszym punktem czerpania wody ciepłej jest niewielka odległość. Służą one nie tylko do centralnego ogrzewania, jednocześnie spełniaja rolę podgrzewacza c.w.u . Gdy korzystamy z ciepłej wody, kocioł automatycznie przełaczy się na ogrzewanie wody pobieranej z kranu. Gdy zakrecimy kurek, kocioł spowrotem zajmie się podgrzewaniem wody do centralnego ogrzewania. Gdy jednocześnie kilka osób będzie pobierać wodę ciśnienie oraz temperatura wody spadną. Czas, jaki kocioł potrzebuje na ogrzanie wody, to około 30 sekund. Najlepiej gdy kocioł zamontujemy najbliżej głównego punktu poboru wody, wtedy ciepłą wodę otrzymamy natychmiast. Kocioł dwufunkcyjny jest tańszy i mniejszy niż kocioł jednofuncyjny, nie trzeba przecież magazynowac ciepłej wody, jest ona grzana na bierząco. Nie ma także potrzeby montowania zasobników c.w.u . Kiedy ciepła woda nie jest pobierana z kotła jego moc nie jest w pełni wykorzystywana, co zarazem wpływa na obniżenie jego sprawności.

Kotły jednofunkcyjne


Kotły jednofunkcyjne w centralnym ogrzewaniu pełnią rolę grzewczą. Możemy go podłączyć do specjalnego zasobnika , który pozwoli nam zaopatrywać się w wodę ciepłą. Taki kocioł wraz z zasobnikiem c.w.u, czyli ciepłej wody użytkowej, najlepiej sprawdzi się w domach jednorodzinnych oraz gdy mamy do zasilenia więcej niz jedną łazienkę. Dzięki niemu zmiana ciśnienia podczas pobierania ciepłej wody przez kilka osób jest niewyczuwalna. W tym przypadku spokojnie  można myć naczynia w tym samym momencie , gdy inna osoba bierze prysznic. Dodatkowo można podłączyć system cyrkulacji dzięki któremu natychmiast po odkręceniu kranu otrzymamy ciepłą wodę. Gdy pobieramy niewielką ilość ciepłej wody, np. myjemy ręce, nie włącza się kocioł, tylko wykorzystywana jest woda z zasobnika. Niestety kocioł jednofunkcyjny wraz z zasobnikiem jest droższy aniżeli kocioł dwufunkcyjny.Zajmuje on również więcej miejsca, potrzebuje oddzielnego pomieszczenia. Zasobnik może zostać ulokowany obok kotła lub pod nim. w kotłach o małej mocy ciepła woda będzie przygotowywana dłużej. Musimy dobrać moc kotła opierając się na stratach cieplnych budynku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz