2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: PIECYKI GAZOWE

wtorek, 29 czerwca 2010

PIECYKI GAZOWE

Piecyki  gazowe stosuje się w pomieszczeniach, które nie wymagają stałego ogrzewania - w domach letniskowych, przyczepach kempingowych, ale także domach jednorodzinnych.
Gaz jako paliwo do grzejników przenośnych ma kilka ważnych cech.

Nie jest toksyczne, nie zanieczyszcza atmosfery, jest całkowicie palny i ma wysoką wartość opałową.
Koszt  eksploatacji takiego piecyka jest zbliżony do kosztu oleju opałowego i elektryczności.
Piecyk gazowy to urządzenie bardzo łatwe do przemieszczania, często wyposażone w kółka.
Połączenie pomiędzy urządzeniem i butlą składa się z wężyka i reduktora.
Piecyk gazowy może być stosowany zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, ale należy pamiętać, że można  ich używać tylko tam, gdzie jest prawidłowo działająca wentylacja nawiewno-wywiewna. Nie powinny pracować na przykład w sypialniach, w łazienkach, toaletach i piwnicach.

Należy pamiętać o dobrej wentylacji pomieszczeń .
Uwaga! Nie wolno stosować piecyków gazowych w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają stale.
Piecyka pod żadnym pozorem nie wolno zasłaniać firanami, meblami czy innymi przedmiotami, gdyż przepływ powietrza musi swobodnie promieniować do pomieszczenia. Bardzo ważne jest aby piecyk gazowy nie stał blisko przedmiotów łatwopalnych.
Na działanie ogrzewaczy nie mają wpływu ewentualne przerwy w dostawie prądu, które w wodnych systemach c.o. powodują na przykład zatrzymanie pracy pompy cyrkulacyjnej, a w układach zasilanych energią elektryczną – całkowite unieruchomienie ogrzewania.
Ogrzewacze przenośne wyposażone są w zabezpieczenia, podobnie jak ogrzewacze z odprowadzeniem spalin. Jeśli nastąpi wypływ nie spalonego gazu, a zawartość dwutlenku węgla w powietrzu jest zbyt duża, dopływ gazu zostanie odcięty.

Piecyk gazowy  może mieć palnik katalityczny (pozwalający na wstępne oczyszczenie spalin) lub palnik ceramiczny. Palniki mają zapłon piezoelektryczny, czyli zapalają się na skutek powstania iskry elektrycznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz