2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: OGRZEWANIE GAZOWE

wtorek, 29 czerwca 2010

OGRZEWANIE GAZOWE

Bardzo popularną metodą ogrzewania domu stało się ogrzewanie gazowe.
Jak sama nazwa wskazuje dom ogrzewany jest gazem, oczywiście po przejściu odpowiednich czynności w specjalnie do tego przeznaczonych urządzeniach, kotłach i sterownikach. Dużym plusem przy tym typie ogrzewania jest łatwość w sterowaniu wydzielaniem ciepła. Kiedy np.wychodzimy z domu, czy innego , ogrzewanego pomieszczenia wystarczy zakręcić dopływ gazu.Kocioł gazowy można powiesić zwyczajnie na ścianie a przy tym  nie wydziela on popiołów, które przy tradycyjnych piecach trzeba sprzątać.
Niestety koszty eksploatacji ogrzewania gazowego są dość wysokie, niemal najwyższe z dostępnych nam metod ogrzewania domów dlatego decydując się na ten typ należy o tym pamiętać.
Ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne, ale wymaga specjlanej instalacji. Dla gazu ziemnego wystarczy zwykle przyłącze, a dla gazu płynnego oprócz przyłącza należy wykonać instalację zbiornikową.
Osoby dla których podłączenie się do gazociągu jest zbyt drogie lub po prostu nie mają takiej możliwości , mogą korzystać z gazu płynnego (lpg), który sprzedawany jest w butlach , ale do ogrzewania domu wygodniejsze jest przechowywanie go w dużym zbiorniku umiejscowionym obok domu.
Gaz zamawia się u dystrybutora, który przywozi go i napełnia zbiornik.Do ogrzewania stosuję się propan lub propan-butan.Gaz płynny jest dużo droższy od ziemnego
Jeżeli mamy dostęp do sieci gazowej , to mamy najwygodniejsze i tanie w eksploatacji źródło energii – gaz ziemny natomiast jeżeli w pobliżu nie ma sieci, możemy się zdecydować na gaz płynny. Wymaga to zamontowania zbiornika (wkopanego w ziemię lub usadowionego na jej powierzchni).
Aby się dowiedzieć, czy możemy korzystać z sieci gazowej, musimy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu w rejonowym zakładzie gazowniczym. Z warunków dowiemy się, czy wystarczy budowa samego przyłącza, czy też konieczna jest rozbudowa gazociągu, oraz jaki będzie koszt inwestycji.
Jeżeli podłączenie gazu okaże się możliwe, to na podstawie wydanych warunków zabudowy trzeba wykonać projekt przyłącza – tę pracę musimy powierzyć osobie z odpowiednimi uprawnieniami. Potrzebny jest też projekt instalacji gazowej wewnętrznej – na jej budowę wymagane jest pozwolenie, chyba że mamy już pozwolenie na budowę domu wyposażonego w tę instalację.
Zanim zakład gazowniczy podpisze z nami umowę sprzedaży gazu i zacznie nam go dostarczać, uprawniony instalator musi wykonać w naszym domu instalację wewnętrzną i zamontować wszystkie urządzenia gazowe przewidziane w jej projekcie. Niezbędna jest też opinia kominiarska o sprawności wentylacji, przewodów spalinowych oraz zabezpieczenia przeciwpożarowego pomieszczeń.
info: internet,murator

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz