2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: JAKI GRZEJNIK WYBRAĆ ?

poniedziałek, 28 czerwca 2010

JAKI GRZEJNIK WYBRAĆ ?

Rozróżniamy grzejniki członowe, ścienne, konwektorowe, płytowe , czy podłogowe. Bez względu na rodzaj grzejnika , zawsze powinno instalować się go w takim miejscu , w którym jego efektywność będzie największa.
Konwektory bądź grzejniki członowe i płytowe zazwyczaj wiesza się na ścianie pod oknem a podłączenie w zależności od radzaju i sposobu prowadzenia instalacji wykonuje się z boku lub od dołu.
Zasilane z boku można montować do instalacji prowadzonych tradycyjnie – w bruzdach ściennych lub po wierzchu ścian, zasilane od dołu – do instalacji rozprowadzanych w podłodze wychodzących z podłogi lub prowadzonych w podłodze albo w ścianie i wychodzących ze ściany pod grzejnikiem. Podłączenie grzejnika od dołu, choć bardziej estetyczne, nie zawsze jest możliwe. W starych remontowanych domach często łatwiej i taniej jest wykorzystać do prowadzenia instalacji istniejące bruzdy w ścianach lub poprowadzić rury po wierzchu, niż niszczyć posadzkę, by ułożyć je na stropie. Zwłaszcza że taki zabieg wymaga podniesienia poziomu podłogi o kilka centymetrów. Ze względu na ryzyko korozji należy unikać instalowania grzejników stalowych płytowych w pomieszczeniach wilgotnych (łazienki, pralnie itp.).


Grzejniki członowe (żeliwne i aluminiowe) są przystosowane do połączenia z instalacją doprowadzoną z boku. W przypadku żeliwnych materiał instalacji jest dowolny. Aluminiowych – ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia korozji elektrochemicznej – lepiej nie łączyć z miedzianą instalacją lub w miejscach takich połączeń stosować przekładki dielektryczne.

Grzejniki konwektorowe najlepiej umieszczać pod parapetem, który zagina strumień ciepłego powietrza i zabezpiecza ścianę powyżej grzejnika przed szybkim zabrudzeniem. Nie powinny być niczym osłonięte, aby możliwa była swobodna cyrkulacja powietrza wokół nich.
 
Grzejnik podłogowy wykonuje się z rur rozłożonych pod posadzką, więc trzeba to zrobić przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Rury układa się na warstwie izolacji, najczęściej ze styropianu, i przykrywa co najmniej 4,5-centymetrową warstwą mieszanki betonowej. Można stosować rury miedziane, wielowarstwowe z tworzyw z wkładką aluminiową oraz z polietylenu sieciowanego lub polibutylenu z barierą anty-dyfuzyjną. Pętle grzewcze powinny być z pojedynczego odcinka rury, bo każde połączenie może być miejscem potencjalnych przecieków trudnych do zlokalizowania i naprawy po ułożeniu posadzki.


Grzejnik ścienny jest podobny do podłogowego, tyle że ułożony w ścianie. Registry (kolektory połączone cienkimi rurkami) przymocowane do ściany pokrywa się warstwą tynku lub osłania płytami gipsowo-kartonowymi. Warunkiem efektywnego działania ogrzewania ściennego jest bardzo dobre zaizolowanie ścian zewnętrznych domu – po pierwsze, aby ograniczyć wielkość zapotrzebowania na ciepło (ogrzewanie ma stosunkowo małą wydajność), po drugie, żeby ciepło zamiast trafiać do pomieszczenia, nie uciekało przez ścianę na zewnątrz.

Podczas instalowania ogrzewania warto wykonać dokładną dokumentację, aby w przyszłości – podczas prowadzenia prac remontowych w pomieszczeniu, a zwłaszcza wykonywania otworów w ścianach – nie uszkodzić niewidocznych elementów grzejnych.

Jaki rodzaj grzejnika wybrać?Jeżeli planujesz posadzkę kamienną lub ceramiczną na dużej powierzchni – wybierz ogrzewanie podłogowe; podłoga będzie przyjemnie ciepła, a ciepło z instalacji zostanie wykorzystane najpełniej. Jeśli w pokoju dziennym masz duże, sięgające podłogi okna lub drzwi na taras – zdecyduj się na ogrzewanie podłogowe, a unikniesz problemów z umiejscowieniem grzejników i zyskasz możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. Jeśli chcesz racjonalnie ogrzewać sypialnie (obniżać w nich temperaturę nocą i szybko nagrzewać je rano lub wieczorem) – wybierz grzejniki płytowe, bo najszybciej reagują na sygnały z urządzeń automatycznej regulacji. Jeżeli któryś z domowników jest alergikiem – zdecyduj się na ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe lub ścienne), bo jego działanie nie powoduje wzmożonych ruchów kurzu w pomieszczeniu. Jeśli planujesz wymianę zniszczonych grzejników żeliwnych bez przebudowy instalacji – wybierz grzejniki aluminiowe; najłatwiej je dopasować (moc, wymiary, rozstaw króćców przyłączeniowych). Jeśli chcesz mieć instalację grzewczą z miedzi – wybierz grzejniki stalowe płytowe lub konwektory, bo nie będą negatywnie oddziaływały na materiał instalacji. Gdy zdecydujesz się na aluminiowe, będziesz musiał dodawać do wody instalacyjnej inhibitory spowalniające proces korozji. W przeciwnym razie grozi jej przedwczesne zniszczenie. Jeżeli masz mało miejsca na grzejnik – wybierz konwektorowy, bo wśród wszystkich produkowanych grzejników ma największą moc w stosunku do wymiarów. Jeśli masz kocioł na paliwo stałe i instalację grawitacyjną – pozostań przy grzejnikach żeliwnych, bo są odporne na korozję, dobrze znoszą wysoką temperaturę wody grzejnej i mają mniejsze niż grzejniki płytowe opory hydrauliczne.

źródło: internet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz