2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: KIEDY WYMIENIĆ GRZEJNIK ?

poniedziałek, 6 września 2010

KIEDY WYMIENIĆ GRZEJNIK ?

Zazwyczaj grzejniki wymieniamy wtedy, gdy są stare, nie da się ich odnowić lub gdy są wadliwe.
W przypadku ,gdy ocieplimy dom zmieni się także zapotrzebowanie na ciepło do jego ogrzania a co za tym idzie stare grzejniki moga być zbyt duże w stosunku do nowych potrzeb i warto wtedy pomyśleć o wymianie na nowe grzejniki.Natomiast w przypadku zmiany parametrów wody grzewczej, czyli w przypadku zainstalowania nowoczesnego niskotemperaturowego źródła konieczna jest wymiana grzejników na większe.
Kolejny powód to względy estetyczne , gdzie stare i ciężkie grzejniki żeliwne zastępuje się nowymi.
Grzejniki żeliwne nagrzewają się długo ponieważ mieści się  nich dużo wody i trudno utrzymac przy nich komfort cieplny. Instalacja c.o powinna być wyposażona już w stalowe grzejniki płytowe lub grzejniki członowe aluminiowe,  w których mieści się mniej wody przez co dużo szybciej się nagrzewają niż grzejniki żeliwne.Automatyczna regulacja daje możliwość  łatwiejszego dopasowania wydajności instalacji do stale zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło, ponieważ jej reakcje na zmiany temperatury w domu są szybsze. Pomieszczenia nie są dzięki temu ani przegrzewane, ani niedogrzewane i mieszkańcy mogą się w nich czuć bardziej komfortowo. Ważne, a często nawet ważniejsze od komfortu jest też mniejsze zużycie energii.
Nie warto kupować grzejników większych, niż potrzeba, bo to niepotrzebna strata pieniędzy, zwłaszcza że obliczeniowe, czyli maksymalne w danej strefie klimatycznej, zapotrzebowanie na ciepło występuje zaledwie przez kilka, góra kilkanaście dni w sezonie grzewczym.

1 komentarz: