2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: lipca 2010

poniedziałek, 26 lipca 2010

KOTŁY NA PALIWA STAŁE

Kotły na paliwo stałe.
Popularnym sposobem na ogrzewanie domów jednorodzinnych oraz wiekszych obiektów są kotły na paliwo stałe. Ich największa zaleta to niskie koszty ogrzewania, koszty inwestycyjne również są stosunkowo niskie. kotły te zasilane są przeróżnymi paliwami takimi jak drewno, torf, węgiel (brunatny, kmienny, antracytowy), oraz grafit.
Najpopularniejsze jak i najtańsze są kotły ze spalaniem górnym. Zazwyczaj posiadają komorę spalania połączoną z komorą zsypową. Podczas spalania do całęj objętości paliwa jest dostarczane powietrze. Temperatura spalania w tych kotłach jest wysoka, więc nie ma problemów z tzw. ciągiem kominowym. Jednorazowy zsyp paliwa wystarcza na około 8 godzin palenia. Zaletą tego kotła jest łatwa obsluga oraz to, że możemy w nim spalić każdy rodzaj paliwa. Jego wszystkopalność nie łączy się jednak z efektywnością. Jeśli zdecydujemy się na kocioł ze spalaniem górnym nie musimy martwić się o montaż wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej.
W systemie dolnego spalania komory zostały podzielone na część palącą ora magazynową. Sprawia to, że ilość powietrza dostarczanego wywołuje efektywne oraz ekologiczne spalanie paliwa. W kotłach tego typu utrudnione jest spalanie dużych kawałków drewna. Posiadają one ruchomy(stalowy lub żeliwny) lub stały ruszt, na ogół nazywany rusztem wodnym. Nowoczesne kotły dolnego spalania posiadają obrotowy ruszt, szufladkę na popiół oraz sterownik pracy pomp obiegowych.
Kotły zgazowujące umożliwiają spalanie drewna w sposób kontrolowany. Emisja szkodliwych substancji jest ograniczona. Ten proces będzie przebiegał prawidłowo jedynie jeśli będziemy używać naturalne odpowiednio wysuszone drewno (wilgotność ok.25%). Drewno złej jakości obniży sprawność naszego kotła oraz będzie źle wpływał na jego stan techniczny. Trzeba pamiętać, żeby minimum dwa razy na dobę uzupełnić paliwo.
W kotłach wielopaliwowych, zwanych także kotłami dwupaliwowymi możemy palić nie tylko paliwo stałe, ale także paliwo płynne i gazowe. Kotły te dzielą się na jednokomorowe, w których na przemian są palone różne rodzaje paliwa. Niemożliwe jest aby w jednej komorze znajdowału się dwa różne palniki, jakie paliwo będzie w danym czasie spalane, decyduje osprzęt jaki jest aktualnie zamontowany. Natomiast w kotłach dwukomorowych, w jednej z komór, jest zamontowany osprzed do spalania paliw stałych, druga posiada palnik na paliwo płynne lub gazowe. jest to wygodniejsze rozwiązanie.
Biorąc pod uwagę wysoką cenę kotły z palnikiem retortowym dopiero zdobywają pozyję i uznanie na rynku. Są to urządzenia ekologiczne oraz bezobsługowe. Niezwykle zaawansowanej technice spalania popiół usuwamy tylko raz w roku. samoczyszczenie wymiennika to kolejny atut tego kotła.
Kotły z wentylatorem to droższa wersja tradycyjnych kotłów na paliwo stałe. W tych kotłach będziemy palić miałem (kotły miałowe, węglowo-miałowe). Paliwo to jest tanie, dlatego te kotły są dość popularne w naszym kraju. Najnowsze kotły posiadają zabezpieczenie, które chroni przed zbyt wysoką temperaturą.
Pieco-kuchnia jest to idealne połączenie kotła z kuchenką opalaną paliwem stałym. Możemy do niego podłączyć bojler oraz grzejniki. No i oczywiście na pieco-kuchni można przygotowywać posiłki.

czwartek, 15 lipca 2010

REGULACJA TEMPERATURY GRZEJNIKÓW ELEKTRYCZNYCH

Aby prawidłowo ogrzać pomieszczenia powinniśmy wiedzieć jak wyregulować temperaturę. Grzejniki naścienne służą do stałego ogrzewania. Aby uniknąć dużych kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych a także nie dopuścić, aby pomieszczenie było niedogrzane musimy odpwiednio dobrać moc grzejnika.Grzejniki elektryczne  możemy powiesić na każdej ścianie, są zazwyczaj lekkie, nie licząc olejowych i marmurowych, które są ciężkie.
Nie musimy utrzymywać jednakowej temperatury w pomieszczeniu przez całą dobę. W nocy, lub gdy np. jesteśmy w pracy lepiej jest ustawić niższą temperaturę. Zakłada się, że w dziennych pokojach wyznacza się temperaturę 20C, w łazience natomiast 25C. Odpowiednie nastawienie temperatury daje większy komfort mieszkańcom domu. Znaczna część grzejników posiada termostat, który pozwala utrzymać daną temperaturę. Te regulatory temperatury biorą pod uwagę oddziaływanie obcych źródeł ciepła, jak np. ciepło urządzeń oraz ciała ludzkiego, nasłonecznienie, oświetlenie. W wybranych modelach można ustawić blokadę na daną temperaturę aby nikt niepowołany nie mógł jej zmienić. Temperaturą minimalną, którą możemy ustawić na termostacie jest około 6-8C. Najlepszy komfort cieplny zapewni nam termostat elektroniczny, wahania temperatur wynoszą tylko 0,1-0,50C. Troszkę gorzej wypadają termostaty cieczowe, gdzie wahania są do 1C. Najgorzej poszlo termostatom bimetalowym , 2-3C.

Do okresowego ogrzewania pomieszczeń idealne są grzejniki przenośne. Są one wyposażone w kółeczka lub nóżki, niektóre są nawet przystosowane do zawieszenia na ścianie. Niektóre grzejniki z wentylatorem, gdy wyłączymy grzałkę, można latem używać jak wentylator. Grzejniki można regulować pod względem mocy zależnie od naszych potrzeb. Regulacja na ogół jest dwu- lub trzystopniowa. Włączamy go gdy poczujemy taką potrzebę, ponieważ np. jest nam za zimno, wyłączamy gdy wedlug naszego uznania powietrze jest już nagrzane

poniedziałek, 12 lipca 2010

KOCIOŁ JEDNOFUNKCYJNY, CZY KOCIOŁ DWUFUNKCYJNY ?

Kotły dwufunkcyjne


Kocioł dwufunkcyjny jest  idealny do mieszkania z jedną łazienką, gdzie między urządzeniem a najdalszym punktem czerpania wody ciepłej jest niewielka odległość. Służą one nie tylko do centralnego ogrzewania, jednocześnie spełniaja rolę podgrzewacza c.w.u . Gdy korzystamy z ciepłej wody, kocioł automatycznie przełaczy się na ogrzewanie wody pobieranej z kranu. Gdy zakrecimy kurek, kocioł spowrotem zajmie się podgrzewaniem wody do centralnego ogrzewania. Gdy jednocześnie kilka osób będzie pobierać wodę ciśnienie oraz temperatura wody spadną. Czas, jaki kocioł potrzebuje na ogrzanie wody, to około 30 sekund. Najlepiej gdy kocioł zamontujemy najbliżej głównego punktu poboru wody, wtedy ciepłą wodę otrzymamy natychmiast. Kocioł dwufunkcyjny jest tańszy i mniejszy niż kocioł jednofuncyjny, nie trzeba przecież magazynowac ciepłej wody, jest ona grzana na bierząco. Nie ma także potrzeby montowania zasobników c.w.u . Kiedy ciepła woda nie jest pobierana z kotła jego moc nie jest w pełni wykorzystywana, co zarazem wpływa na obniżenie jego sprawności.

Kotły jednofunkcyjne


Kotły jednofunkcyjne w centralnym ogrzewaniu pełnią rolę grzewczą. Możemy go podłączyć do specjalnego zasobnika , który pozwoli nam zaopatrywać się w wodę ciepłą. Taki kocioł wraz z zasobnikiem c.w.u, czyli ciepłej wody użytkowej, najlepiej sprawdzi się w domach jednorodzinnych oraz gdy mamy do zasilenia więcej niz jedną łazienkę. Dzięki niemu zmiana ciśnienia podczas pobierania ciepłej wody przez kilka osób jest niewyczuwalna. W tym przypadku spokojnie  można myć naczynia w tym samym momencie , gdy inna osoba bierze prysznic. Dodatkowo można podłączyć system cyrkulacji dzięki któremu natychmiast po odkręceniu kranu otrzymamy ciepłą wodę. Gdy pobieramy niewielką ilość ciepłej wody, np. myjemy ręce, nie włącza się kocioł, tylko wykorzystywana jest woda z zasobnika. Niestety kocioł jednofunkcyjny wraz z zasobnikiem jest droższy aniżeli kocioł dwufunkcyjny.Zajmuje on również więcej miejsca, potrzebuje oddzielnego pomieszczenia. Zasobnik może zostać ulokowany obok kotła lub pod nim. w kotłach o małej mocy ciepła woda będzie przygotowywana dłużej. Musimy dobrać moc kotła opierając się na stratach cieplnych budynku.

CZYM SIĘ RÓŻNIĄ ELEKTRYCZNE URZĄDZENIA GRZEWCZE ?

W ostatnich latach występuje coraz to większe zainteresowanie ogrzewaniem elektrycznym. Na rynku możemy znaleźć mnóstwo urządzeń, które służą do ogrzewania pomieszczeń. To, czy wybierzemy odpowiednie urządzenie jest bardzo istotne ze względu na to, czy dany produkt będzie w stanie ogrzać nasz dom, jak i również to jakie koszty będziemy ponosic za użytkowanie danego systemu grzewczego.

Ogrzewacz (piec) akumulacyjny, tak samo jak konwektor (inaczej grzejnik konwektorowy), przekazuje ciepło poprzez proces konwekcji. Obudowa ogrzewacza jest ceramiczna albo ze stali emaliowanej. W środku znajduje się blok akumulacyjny zazwyczaj z cegieł magnezytowych, które potrafią się rozgrzać aż do 500°C. Konwektor obudowę ma z lakierowanej stali, a w środku znajduje się grzałka. Niektóre modele dodatkowo posiadają wentylator, który sprawia, że zwiększa się wymiana ciepła. Dla porównania grzejnik olejowy magazynuje ciepło oczywiście w oleju i oddaje je powoli głównie przez konwekcję, po części poprzez promieniowanie. Potrzebuje więcej czasu, niż konwektor, na nagrzanie i także wolniej stygnie. Natomiast płyta grzejna (promieniująca) dostarcza ciepło przez proces promieniowania. Pod ażurową obudową umiejscowiona jest stalowa płyta emaliowana (rzadziej zdarza się szklana), z nadrukowanym obwodem elektrycznym. Zdarza się, że ten przewód grzejny jest zanurzony w masie ceramicznej ogrzewającej płytę marmurową. Marmurowy grzejnik ponad to ma zdolność akumulacji ciepła. Elektryczne ogrzewanie podłogowe wynonane jest z folii grzejnych, mat lub kabli. Poprzez promieniowanie ogrzanej posadzki ciepło zostaje oddawane. Natomiast ogrzewanie podłogowe akumulacyjne odbiega od zwykłego, ponieważ kable pokryte są o wiele grubszą warstwą betonu (7-15 cm), który trzyma ciepło w sobie i nawet po wyłączeniu w dalszym ciągu oddaje je. To ogrzewanie używa się jedynie w przypadku podłóg na gruncie, zaizolowanych.

Warto dodać czym jest promieniowanie i konwekcja. Konwekcja opiera się na przemieszczaniu ciepłego powietrza od grzejnika do obszaru dookoła, czyli naszego pokoju. Promieniowanie to oddawanie ciepła za pomocą fal elektromagnetycznych. Głównie ogrzewane są przedmioty oraz ściany, powietrze w mniejszym stopniu.

Jeśli chodzi o montaż, jest on bardzo prosty. Dane urządzenie mocujemy do ściany lub ustawiamy w wygodnym dla nas miejscu i zazwyczaj wystarczy podłączyć do gniazdka. Troszkę więcej trudu możemy mieć z ogrzewaczem akumulacyjnym, elektryk powinien go podłączyć. Tylko ogrzewanie podłogowe wiąże się pracami budowlanymi. Dla konwekterów posiadających wyloty powietrza zwrócone ku górze najkorzystniejsze miejsce jest pod parapetem, które zaginają strumienie ciepłego powietrza, a także chronią scianę znajdującą sie nad konwektorem przed ubrudzeniem. Elektryczne grzejniki, zbliżone wielkośćią do grzejnikó centralnego ogrzewania możemu powiesić na ścianie lub postawić na podłodze. Przenośne grzejniki olejowe są lżejsze aniżeli akumulacyjne. Zazwyczaj posiadają kółeczka, które ułatwiają przemieszczenie, oraz wtyczkę dającą możliwość szybkiego podłączenia. Grzejniki akumulacyjne, ze względu na swoją wagę (około 100 kg) stawia się w odpowiednim dla nich miejscu i raczej nie przestawia. Promienniki z reguły przymocowywane są do ściany na stałe, niedaleko miejsca, które ma ogrzewać. Ogrzewanie podłogowe z kabli trzeba kłaść pod posadzką zanim prace wykończeniowe się zaczną. Dobrze by było gdyby podłoga, na której układa się ogrzewanie, była zaizolowana conajmniej 5 cm warstwą styropianu. Przy ogrzewaniu podłogowym nie musimy wybierać tylko między podłogą ceramiczną lub kamienna, jeśli producent tego nie zabrania możemy wybrać podłogę z tworzywa sztucznego bądź drewnianą.
Urządzenia elektryczne grzewcze górują nad innymi pod względem ekologicznym. Nie wytwarzają one żadnych spalin, które w jakimkolwiek stopniu mogłyby zaszkodzić otoczeniu.

czwartek, 8 lipca 2010

BUTLA GAZOWA - bezpieczeństwo

W gospodarstwach domowych, w przemyśle , turystyce, czy gastronomii butla gazowa jest bardzo popularnym źródłem energii. Zawsze należy być pewnym co do pochodzenia butli gazowej , gdyż jest to ważne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Gaz płynny jest praktycznym źródłem energii a do tego jest ekologiczny i wygodny.Butle gazowe wykorzystywane są na działkach, gdzie ma dostępu do prądu. Jest to bardzo łatwy sposób na odgrzanie sobie jedzenia, czy zagotowanie wody na kawę. W sezonie letnim butle wykorzystywane są na biwakach , czy obozach przez turystów i harcerzy. Przy korzystaniu z butli gazowej należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.Butlę gazową przewozi się zawsze w pozycji pionowej a przechowuje z dala od źródeł ciepła.Przy podłączaniu zawsze należy sprawdzić szczelność instalacji.
Tylko oryginalne butle spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa dlatego kupując lub napełniając butlę gazem warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie. Łatwo można zauważyć , że każdy dostawca ma przypisany inny kolor butli i powinien napełniać  butle tylko w tym kolorze. Butla nie może być w kolorze czerwonym ponieważ ten kolor mają tylko gaśnice ! Na tabliczce widnieją informacje dotyczące wagi netto oraz maksymalnej wagi gazu i daty ważnej legalizacji. Na butli powinna być naklejka z nazwą firmy , która napełnia butlę oraz numer telefonu i zawsze nazwa firmy napełniającej musi zgadzać się ze znakiem towarowym na butli. Na zaworze musi być zaślepka, która zabezpiecza gaz przed wyciekiem. Jeżeli na zaworze butli jest folia termokurczliwa to znaczy, że  butla jest pełna . Produkt może być niebezpieczny i nie jest oryginalny jeżeli  nazwa na plombie jest inna niż znak towarowy na butli. Gaz płynny jest cięższy od powietrza o około 65%  i jeżeli zdarzy się , że wycieknie to wtedy gromadzi się w miejscach najniżej położonych.Ważne jest też aby nie trzymać butli np. w piwnicach, czyli poniżej poziomu terenu.
UWAGA ! Gaz jest łatwopalny
Gaz stosowany w butlach to propan-butan. Gospodynie domowe wiedzą najlepiej ponieważ używają go do gotowania natomiast sam propan używa się do ogrzewania , cięcia metali i budownictwie.

środa, 7 lipca 2010

GRZEJNIKI KANAŁOWE

Grzejniki kanałowe - estetycznie i dyskretnie

Grzejniki kanałowe to nowoczesny i estetyczny sposób na ciepło w domu. Systemy ogrzewania podłogowego to doskonała alternatywa dla typowych grzejników. Grzejniki dają ciepło o znakomitych parametrach i w znacznie niższej cenie.


Grzejniki kanałowe stanowią elementy grzejne, które umieszcza się w wykonanych w podłodze kanałach. Montuje się je przede wszystkim wzdłuż przeszklonych ścian, najlepiej na całej ich długości. Grzejniki kanałowe minimalizują straty ciepła spowodowane dużą powierzchnią szyby oraz zapobiegają parowaniu okien. Grzejnik od góry zabezpieczony jest poprzeczną lub podłużną kratką maskującą. Zależnie od szerokości i głębokości kanału oraz mocy zastosowanego elementu grzejnego, może mieć różną wydajność cieplną. Umieszczenie takich grzejników trzeba planować już od samego początku, ze względu na konieczność wykonania kanałów. Grzejniki kanałowe świetnie sprawdzają się również jako ogrzewanie wspomagające. Są łatwe w montażu i konserwacji.

Grzejniki kanałowe mają jedną, bardzo ważną zaletę - zapewniają równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Przy używaniu tego typu grzejników mamy komfortową temperaturę na wysokości stóp i głowy. Grzejniki kanałowe wymagają większych nakładów inwestycyjnych, natomiast później koszty eksploatacyjne są minimalne, co pozwala na znaczne oszczędności. Grzejniki zapewniają niezwykły komfort użytkowania - obsługa ogranicza się do nastawienia regulatora temperatury. Dodatkowo ukryty pod posadzką system pozwala na dowolną aranżację wnętrza. Grzejniki kanałowe to dyskretne ogrzewanie najwyższej jakości. Ponadto opierają się na energii przyjaznej środowisku, a ekologiczność w dzisiejszych czasach to ważny atut.

Grzejniki kanałowe działają na prostej zasadzie. Element grzewczy podłączony jest do instalacji centralnego ogrzewania, z którego wraz z wodą zabierane jest ciepło. Następnie jest ono oddawane do pomieszczenia. Grzejniki kanałowe to doskonałe rozwiązanie dla każdego wnętrza. Sprawdzają się nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w biurach, przedsiębiorstwach oraz budynkach użyteczności publicznej.


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - źródła darmowych artykułów do przedruku.

SKŁADOWANIE DREWNA NA OPAŁ

Drewno kominkowe lub opałowe możemy składować pod wiatami, w szopach, drewutniach, czy piwnicach.
Często można spotkac przedłużenie dachu, czyli okap pod którym równiez składuje się drewno.
Należy pamiętać o tym, żeby drewno ochronić przed deszczem, czy śniegiem. Zdolny majsterkowicz bez problemu skonstruuje samodzielnie wiatę lub  szopkę na opał. W marketach, bądź  nawet w internecie znaleźć można gotowe konstrukcje do wykonania drewutni, czy wiaty. Aby drewno miało najlepsze właściwości powinno być najpierw ''sezonowane'' , czyli zależnie od gatunku drewna i pory w której drewno było ścinane przyjmuje się średni czas suszenia 2-3 lata.
Drewno skałdowane powinno mieć odpowiednią wentylację oraz zapewnioną ochronę przed deszczem i śniegiem. Bardzo dobrze gdy drewno jest wystawione na działanie promieni słonecznych. W trakcie suszenia drewno można przekładać na zasadzie- suche drewno na dół, mokre na górę. W ten sposób osiągniemy szybszy efekt.
Pomiędzy elementami suszonymi powinno się układać małe drewienka lub tak zwane kliny, które oddzielają od siebie drewno a tym samym zwiększają przepływ powietrza i parowanie wody a tym samym zapobiegają powstawaniu plesni.



wtorek, 6 lipca 2010

OGRZEWANIE GARAŻU, WARSZTATU

Często zadajemy sobie pytanie jak ogrzać garaż tanim i prostym sposobem ?
Nie w każdym pomieszczeniu mamy dostęp do prądu dlatego chcę zaproponować bardzo fajne rozwiązanie, które jest łatwe w instalacji oraz tanie !

Piecyk szamotowy, np ten który proponuje sklep internetowy www.asos.pl
Piecyk szamotowy ma w środku wbudowane cegły szamotowe, dzięki którym po nagrzaniu ciepło utrzymuje się przez długi czas.






Piecyk żeliwny koza


Piecyk cyganek
Wygląda bardzo estetycznie i szybko się nagrzewa a do podłączenia wystarczy rura dymna i wyprowadzenie na zewnątrz.



Piecyk na butle z gazem propan-butan
Bardzo wygodne rozwiązanie, praktycznie bezobsługowe. Piecyk gazowy wystarczy tylko włączyć. Jednak ważna jest również wentylacja ! Jest łatwy w transporcie i daje szybkie efekty cieplne.
 







Piec trociniak
Piec trocinowy stosuje się w pomieszczeniach gdzie ludzie przebywają ''czasowo''.Wykonany jest z blachy stalowej a trzon pieca ma  kształt walca.Dopływ powietrza reguluje się za pomocą drzwiczek , które znajdują się na dole trzonu.Należy pamiętać, że pierwsze ustawienie i podłączenie takiego pieca powinno być wykonane przez wykfalifikowaną osobę. Piec trociniak należy ustawić na podłożu betonowym, ceramicznym lub blaszanym oraz w bezpiecznej odległości od przedmiotów drewnianych, mebli i ścian oraz przedmiotów łatwopalnych.
 Podłączenie do przewodów kominowych wykonuje się bezpośrednio za pomocą rur dymnych a w przypadku połączenia ze sobą dwóch lub kilku rur należy pamiętać o szczelności połączeń.
Nie można spalać w tym piecu tworzyw sztucznych ani węgla, gdyż piec przystosowany jest do spalania trocin drzewnych.


JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ WIELKOŚĆ I MOC GRZEJNIKA ?

Aby odpowiednio dobrać moc i wielkość grzejnika tak, aby zapewnić sobie odpowiednią temperaturę zużywając przy tym optymalną ilość energii należy wziąc pod uwagę kilka czynników.
Bardzo ważna jest wielkość ogrzewanej powierzchni, wentylacja pomieszczenia oraz izolacja cieplna.
Najskuteczniejszą metodą doboru wielkości i mocy są gotowe wzory matematyczne, które przynoszą najbardziej wymierne wyniki parametrów użytkowych, ale wymagają większego poświęcenia i czasu.
Jeżeli tego czasu nam szkoda możemy zdać się na zalecenia producenta lub po prostu fachowca, który pomoże ustalić parametry.

Przykładowe obliczenie:

W domku jednorodzinnym o powierzchni 150 m2 , oraz wysokości pomieszczeń ok. 2,5 m potrzebujemy:
Moc grzejników: 150 m2 × 2,5 m = 375 m3 × 45 W/m3 = 16875 W co daje nam ok. 16,9 kW
Moc kotła: 16,9 kW × 3/4 = 12,7 k

Odległości grzejnika od podłogi, ściany, czy parapetu powinny wynosić 10 cm i wtedy grzejnik będzie działał prawidłowo.
Na 1m2 pomieszczenia o standardowej wysokości 2,5m przyjmuje się 100-150 W .Grzejnik powinien być dopasowany do rodzaju instalacji grzewczej. Należy pamiętać, że maksymalną wydajność grzejną uzyska się montując grzejniki w miejscach , gdzie występują największe straty ciepła, czyli np.pod oknem. Na wpływ wydajności grzewczej również wpływa fakt, czy grzejnik jest zabudowany, czy odsłonięty.

OBLICZANIE MOCY GRZEWCZEJ GRZEJNIKA

Moc grzewczą podaje się w Watach (W) i określa ona zdolność grzejnika do oddawania ciepła pomieszczeniu.Oblicza się ją  często metodą szacunkową na podstawie powierzchni lub kubatury pomieszczeń. Wielkości te są mnożone przez przyjętą wartość potrzebną do ogrzania 1 m2 lub 2m3. Upraszczając, możemy przyjąć, że na 1 m2 pomieszczenia potrzeba od 100W (budynki dobrze izolowane) do 150W (budynki gorzej izolowane). Otrzymany wynik w Watach określa przybliżoną moc grzejnika.


Zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W/m2.
W domach dobrze izolowanych k = 0,3 W/m2K zapotrzebowanie wyniesie:
60 W/m2 - domy piętrowe z poddaszem
70 W/m2 - domy parterowe

W domach z ograniczą izolacją k = 0,7 W/m2K (5 cm styropianu) zapotrzebowanie wyniesie:
90 W/m2 - domy piętrowe z poddaszem
100 W/m2 - domy parterowe

W domach bez izolacji k = 1,2 – 1,5 W/m2K zapotrzebowanie wyniesie:
130-140 W/m2 - domy piętrowe z poddaszem,
150-200 W/m2 - domy parterowe

poniedziałek, 5 lipca 2010

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet i jest ostatnio bardzo modne. Dzięki temu widoczne i nie zawsze estetyczne grzejniki mogą iść w zapomnienie. Nie potrzebne już będą grube wykładziny i dywany poniewaz podłoga będzie ciepła.Bardzo ważnym atutem jest równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, gdyż ''grzejnikiem'' jest cała powierzchnia podłogi. Ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło przez łagodne promieniowanie dzięki czemu kurz nie unosi się ku górze tak jak w przypadku konwekcji która wywołuje ruch powietrza a przy tym unoszenie się kurzu.Temperatura grzejników ściennych jest znacznie wyższa niż przy ogrzewaniu podłogowym ze względu na zdrowie ludzkie. Wysoka temperatura mogłaby prowadzić do obrzęków stóp i problemów z krążeniem dlatego aby temu zapobiec przyjmuje się jako normę europejską do 29 stopni C w pomieszczeniach gdzie ludzie przebywają stale, czyli np. w pokojach , czy salonach a do 33 stopni np. w łazienkach, czyli tam gdzie ludzie przebywają ''czasowo''. Jeżeli takie parametry grzewcze zostaną dotrzymane to unoszenie się kurzu ograniczone jest do minimum a przy tym ogrzewanie takie jest przyjazne dla zdrowia. Podłoga jest elementem grzejnym a ciepło rozchodzi się równomiernie a przy tym najcieplej jest przy podłodze a najchłodniej przy suficie, czyli taki układ jest dla człowieka najkorzystniejszy.

Temperatura utrzymana na poziomie 19-20 stopni C przy ogrzewaniu podłogowym daje ten sam komfort co temperatura 21-22 stopni C przy ogrzewaniu grzejnikami ściennymi, ale obniża aż około 6% zużycie energii, czyli ogrzewanie podłogowe przy obniżeniu temepratury o kilka stopni w porównaniu do ogrzewania grzejnikami daje duże oszczędności. jednak mimo tego, że w ciągu kilku ostatnich lat systemy ogrzewania podłogowego znacznie potaniały, to i tak wykonanie ogrzewania podłogowego kosztuje średnio ok. 50-70% więcej niż zwykłe grzejniki płytowe i członowe. Złe zaprojektowanie bądź wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego może wiązać się                                                                                    fot.wikipedia
tym, że podłoga będzie grzała zbyt mocno a błędy przy wykonaniu wylewki mogą byc przyczyną pękania płytek. Aby ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoje zadanie powinno byc przykryte odpowiednimi materiałami, które dobrze przewodzą ciepło, czyli mogą to być płytki ceramiczne, kamień lub panele drewniane, ale decyzja - jakim materiałem będzie pokryta podłoga , musi byc podjęta przed instalacją ponieważ różne materiały mają różną przewodność cieplną, np.płytki ceramiczne mają więkaszą przewodność cieplną niż niektóre panele podłogowe.
Ogrzewanie podłogowe najczęściej montowane jest w łazienkach ze względu na przeważnie mały metraż łazienek, a co za tym idzie niski koszt instalacji. Nie wspominając o ciepłej podłodze przy wyjściu spod prysznica, czy wanny.Kolejne miejsca gdzie ostatnio montuje się ogrzewanie podłogowe to hole, korytarze, przedsionki oraz kuchnie ponieważ podłogi w tych miejscach pokryte są zazwyczaj płytkami ceramicznymi, które dobrze przewodzą ciepło.Bardzo rzadko podłogówkę stosuje się w salonach, gdzie zazwyczaj powierzchnia jest większa, więc koszt instalacji jest również wyższy.Podłoga ''kamienna'' choć droższa w momencie instalacji to tańsza w trakcie eksploatacji.
Instalacja ogrzewania podłogowego, które z reguły o kilkanaście centymetrów podnosi poziom podłogi, często rzutuje na niektóre roboty stanu surowego, co powinno być uwzględnione zarówno w projektowaniu wysokości samych pomieszczeń, jak i wysokości osadzenia dolnych krawędzi okien balkonowych oraz drzwi.

niedziela, 4 lipca 2010

JAK GRZEJNIK ODDAJE CIEPŁO ? KONWEKCJA

Grzejniki oddają ciepło poprzez konwekcję, czyli podgrzewanie powietrza , które opływa grzejnik. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i unosi się ku górze a na jego miejsce od dołu napływa powietrze zimne, które jest cięższe. Takie ogrzewanie nie jest korzystne w wysokich pomieszczeniach ponieważ zawsze najcieplej będzie pod sufitem a zimniej przy podłodze.
Grzejniki konwekcyjne są bardzo wydajne i dlatego gabaryty moga być mniejsze niż te które ogrzewają pomieszczenie poprzez promieniowanie , ale wraz z unoszącym się ciepłym powietrzem do góry wędruje również kurz.
                                                                                                                        fot.wikipedia

JAKIE PALIWO DO OGRZANIA DOMU ?

Każdy stara się  wybrać jak najtańsze ogrzewanie, ale zanim przystąpi się do wykonania instalacji dobrze mieć chociaż wstępne rozeznanie, jaki kocioł będziemy montować. Może to bowiem wpłynąć na pozostałe elementy instalacji grzewczej, z uwzględnieniem urządzeń dodatkowych (np. kominka czy instalacji przewodów do wentylacji z odzyskiem ciepła). Chodzi tu o średnice rur, ogrzewanie podłogowe oraz wielkość grzejników
We wspólczesnym domu zapotrzebowanie na energię do ogrzania w skali roku nie powinno przekraczać 100kWh/m2 powierzchni ogrzewanej.
Zapotrzebowanie energii może spaść nawet poniżej 60kWh/m2 ale zależy to w znacznym stopniu od tego, czy dom jest dobrze ocieplony, ma małą powierzchnię oszklenia, instalację z odzyskiem ciepła z wentylacji oraz od temperatury panującej w zimie.
Koszty pozyskania energii z różnych źródeł są bardzo zróżnicowane: od 0,11 zł/ kWh (ogrzewanie drewnem) do 0,38 zł/kWh (ogrzewanie prądem rozliczanym według I taryfy).

ŹRÓDŁA ENERGII

Gaz ziemny- zwany błękitnym paliwem  jest jednym z najpopularniejszych paliw do celów grzewczych.
 Z tych wygodnych jest najtańszy. Daje się spalać w kotłach gazowych, które mogą być dobrze zautomatyzowane, czyli  bezobsługowe i wygodne w użytku. Pozostałe paliwa nadające się do takich kotłów (propan i LPG z butli, olej opałowy) są droższe. Jeśli dostarczy się odpowiednią ilość powietrza, spala się całkowicie - bez sadzy i popiołu, a więc w niewielkim stopniu zanieczyszcza środowisko. Ilość dwutlenku węgla wytwarzanego podczas spalania jest dużo mniejsza niż ze spalania oleju opałowego i węgla, a więc o gazie mówi się, że ogranicza efekt cieplarniany.
Najczęściej do domów doprowadzany jest gaz wysokometanowy GZ-50, charakteryzujący się najwyższą wartością opałową spośród wszystkich rodzajów gazu ziemnego (czasami w sieci dostępny jest gaz zaazotowany GZ-35 i – bardzo rzadko – GZ-41,5).

Gaz płynny-  Mieszanina propanu i butanu. Propan ma wysoką wartość opałową. Jego największą zaletą jest niska temperatura wrzenia, która wynosi -42°C, dzięki czemu można go przechowywać w zbiornikach naziemnych co pozwala na korzystanie z niego w miejscach gdzie nie doprowadzono sieci z gazem ziemnym co dodatkowo zabezpiecza użytkowników przed brakiem gazu w razie awarii sieci.Gaz płynny ma półtora raza większą wartość opałową od gazu ziemnego ,czyli z mniejszej porcji paliwa uzyskuje się więcej ciepła.  Jest prawie dwukrotnie cięższy od powietrza, więc w razie awarii gaz ulatniający się w pomieszczeniu będzie gromadził się przy podłodze.
Butan ma nieco mniejszą wartość opałową. Jego wadą jest wyższa temperatura wrzenia (-0,5°C). Musi być magazynowany w zbiornikach podziemnych lub ogrzewanych zbiornikach nadziemnych. Temperatura wrzenia mieszaniny propan-butan zależy od tego, w jakiej proporcji są zmieszane: jeśli zawiera duży procent propanu, można ją magazynować w zbiornikach naziemnych.

Olej opałowy. Stosuje się w odmianie tzw. lekkiej. i charakteryzuje się wysoką temperaturą zapłonu (min 55 stopni Celsjusza) co ogranicza ryzyko przypadkowego zapalenia lub wybuchu. Na dzień dzisiejszy olej opałowy jest najdrozszym paliwem stosowanym do ogrzewania.Przechowuje się go w zbiornikach a kotły na to paliwo wykonywane są w wersji stojącej.
Instalacja zasilana olejem opałowym w przeciwieństwie do gazu płynnego, może znajdować się w budynku.
Olej zawiera najwięcej siarki spośród innych paliw. W wyniku reakcji z wodą tworzy ona szkodliwy dla komina, agresywny kwas siarkowy. Dlatego instalacja do odprowadzania spalin powinna być wykonana ze stali kwasoodpornej.

Węgiel kamienny - stosowany jest powszechnie jako paliwo. Jego wartość opałowa waha się od 16,7 do 29,3 MJ/kg i silnie zależy od jego składu (zawartości popiołu, siarki, wilgotności)
Jako paliwo do kotłów stosuje się kilka odmian, różniących się wartością opałową, zawartością siarki i popiołu. Popularnymi gatunkami są: węgiel sortymentu orzech (spalany w najtańszych kotłach), miał węglowy (do kotłów z nadmuchem), tzw. eko-groszek (wykorzystywany w kotłach retortowych) a także brykiety i koks. Węgiel i jego pochodne są jednak odpowiedzialne za zwiększone emisje zanieczyszczeń zwłaszcza przy spalaniu w małych lokalnych źródłach ciepła

Węgiel brunatny. Ma niższą wartość opałową niż kamienny i jest sprzedawany przede wszystkim w postaci brykietów. Jednak znaczenie jego jest dość marginalne – producenci nowoczesnych kotłów dopuszczają go jedynie jako paliwo zastępcze.

Biomasa- to  najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źródło energii. Zalicza się do niej odpady drzewne, słomę oraz rośliny „energetyczne oraz odpadki z gospodarstwa domowego, jak i pozostałości po przycinaniu zieleni miejskiej, wszystkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji, resztki z produkcji rolnej, pozostałości z leśnictwa, odpady przemysłowe i komunalne.
Taki rodzaj paliwa staje się coraz bardziej popularny. Są to paliwa odnawialne, czyli takie, które odtwarzają się w stosunkowo krótkim czasie (w porównaniu, np. do czasu powstawania węgla), dlatego biomasa zaliczana jest do paliw ekologicznych – jest źródłem energii, które w ogólnym bilansie nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla, zatem nie powoduje zwiększania efektu cieplarnianego. Ogrzewanie biomasą staje się opłacalne - ceny biomasy są konkurencyjne na rynku paliw. Wykorzystanie biomasy pozwala wreszcie zagospodarować nieużytki i spożytkować odpady.

Drewno opałowe. Stosuje się w postaci trocin, brykietów i peletów – lub odpadów, kory, igliwia, zrębków, gałęzi i wiórów. Spalanie tych paliw jest możliwe w kotłach o specjalnej konstrukcji; w tych ze zwykłej stali można palić tylko drewno liściaste, które ma znikomą zawartość związków żywicznych. Drewno iglaste można bezpiecznie spalać w kotłach zgazowujących wykonanych ze stali kwasoodpornej.
Na szczególną uwagę zasługują brykiety i pelety. Pelety powstają w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionych części drewna, słomy lub wierzby energetycznej. Mają standardowe wymiary i wysoką wartość opałową, a zostaje po nich bardzo niewiele popiołu.

Słoma. Podczas spalania wydziela do atmosfery znikome ilości zanieczyszczeń. Najbardziej efektywne jest spalanie sprasowanych bloków (balotów) słomy. Słomę pszeniczną można wykorzystywać świeżo po ścięciu, pozostałe gatunki muszą być wcześniej wysuszone. Koszt słomy potrezbnej do ograzania domu jest około 6 razy mniejszy od węgla ! Piec na słomę kosztuje około 9 tys, ale jego koszt zwraca się już po kilku latach palenia w nim słomą. Jednak  wadą jest zapotrzebowanie na dużą ilość słomy poniewaz mała kotłownia nie wystarczy aby pomieścic słomę potrzebną na cały rok.Wartość opałowa jednego kilograma słomy jest równy 0,6 kg węgla kamiennego. Natomiast niski ciężar właściwy słomy sprawia że objętość słomy jest o 10 – 20 razy większa od objętości węgla. Wartość opałowa zależy od rodzaju zboża i innych  roślinoraz wilgotności i zwiędnięcia. Największą wartość ma  słoma żytnia, potem pszenna, jęczmienna, owsiana, topinamburu, kukurydzy. W przypadku topinamburu i kukurydzy korzystnie jest, aby rośliny wcześniej obmarzły bo potem lepiej schną. Należy pamiętać, że słoma musi być sucha, jej wilgotność nie może być większa niż 25 %. Przy większej wilgotności ma niższą wartość energetyczną i emituje więcej zanieczyszczeń podczas spalania.

 Energia elektryczna - nie wymaga magazynowania paliwa a urządzenia grzewcze zasilane tą energią nie emitują spalin.Kotły elektryczne nie są drogie i mają niemal 100% sprawność. Nie jest potrzebny komin ani przewody wentylacyjne. Sam kocioł jest lekki i nieduży, można więc z powodzeniem powiesić go np. na ścianie w kuchni.

Energia Słońca.Ogrzewanie energią słoneczną może stać się realną alternatywą dla tradycyjnych technologii. Kosztowne instalacje solarne uzupełniające system grzewczy o kolektory słoneczne umożliwiają spore oszczędności w wydatkach na ogrzewanie. Do przetwarzania promieniowania słonecznego w użytkową energię cieplną służą między innymi kolektory słoneczne  – rurowe lub płaskie, które mogą służyć przez cały rok lub tylko sezonowo. Musimy jednak pamiętać, że w naszym klimacie ze względu na niedostatek słońca kolektory nie mogą służyć jako jedyne  źródło ciepła – przeważnie wspomagają podgrzewanie c.w.u. Lub służą do podgrzewania wody w basenie.
źródło:internet, materiały prywatne