2.type='image/vnd.microsoft.icon'/> PIECYKI, GRZEJNIKI - SPOSÓB NA OGRZEWANIE: czerwca 2010

wtorek, 29 czerwca 2010

PIECYKI GAZOWE

Piecyki  gazowe stosuje się w pomieszczeniach, które nie wymagają stałego ogrzewania - w domach letniskowych, przyczepach kempingowych, ale także domach jednorodzinnych.
Gaz jako paliwo do grzejników przenośnych ma kilka ważnych cech.

Nie jest toksyczne, nie zanieczyszcza atmosfery, jest całkowicie palny i ma wysoką wartość opałową.
Koszt  eksploatacji takiego piecyka jest zbliżony do kosztu oleju opałowego i elektryczności.
Piecyk gazowy to urządzenie bardzo łatwe do przemieszczania, często wyposażone w kółka.
Połączenie pomiędzy urządzeniem i butlą składa się z wężyka i reduktora.
Piecyk gazowy może być stosowany zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz, ale należy pamiętać, że można  ich używać tylko tam, gdzie jest prawidłowo działająca wentylacja nawiewno-wywiewna. Nie powinny pracować na przykład w sypialniach, w łazienkach, toaletach i piwnicach.

Należy pamiętać o dobrej wentylacji pomieszczeń .
Uwaga! Nie wolno stosować piecyków gazowych w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają stale.
Piecyka pod żadnym pozorem nie wolno zasłaniać firanami, meblami czy innymi przedmiotami, gdyż przepływ powietrza musi swobodnie promieniować do pomieszczenia. Bardzo ważne jest aby piecyk gazowy nie stał blisko przedmiotów łatwopalnych.
Na działanie ogrzewaczy nie mają wpływu ewentualne przerwy w dostawie prądu, które w wodnych systemach c.o. powodują na przykład zatrzymanie pracy pompy cyrkulacyjnej, a w układach zasilanych energią elektryczną – całkowite unieruchomienie ogrzewania.
Ogrzewacze przenośne wyposażone są w zabezpieczenia, podobnie jak ogrzewacze z odprowadzeniem spalin. Jeśli nastąpi wypływ nie spalonego gazu, a zawartość dwutlenku węgla w powietrzu jest zbyt duża, dopływ gazu zostanie odcięty.

Piecyk gazowy  może mieć palnik katalityczny (pozwalający na wstępne oczyszczenie spalin) lub palnik ceramiczny. Palniki mają zapłon piezoelektryczny, czyli zapalają się na skutek powstania iskry elektrycznej.

OGRZEWANIE GAZOWE

Bardzo popularną metodą ogrzewania domu stało się ogrzewanie gazowe.
Jak sama nazwa wskazuje dom ogrzewany jest gazem, oczywiście po przejściu odpowiednich czynności w specjalnie do tego przeznaczonych urządzeniach, kotłach i sterownikach. Dużym plusem przy tym typie ogrzewania jest łatwość w sterowaniu wydzielaniem ciepła. Kiedy np.wychodzimy z domu, czy innego , ogrzewanego pomieszczenia wystarczy zakręcić dopływ gazu.Kocioł gazowy można powiesić zwyczajnie na ścianie a przy tym  nie wydziela on popiołów, które przy tradycyjnych piecach trzeba sprzątać.
Niestety koszty eksploatacji ogrzewania gazowego są dość wysokie, niemal najwyższe z dostępnych nam metod ogrzewania domów dlatego decydując się na ten typ należy o tym pamiętać.
Ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne, ale wymaga specjlanej instalacji. Dla gazu ziemnego wystarczy zwykle przyłącze, a dla gazu płynnego oprócz przyłącza należy wykonać instalację zbiornikową.
Osoby dla których podłączenie się do gazociągu jest zbyt drogie lub po prostu nie mają takiej możliwości , mogą korzystać z gazu płynnego (lpg), który sprzedawany jest w butlach , ale do ogrzewania domu wygodniejsze jest przechowywanie go w dużym zbiorniku umiejscowionym obok domu.
Gaz zamawia się u dystrybutora, który przywozi go i napełnia zbiornik.Do ogrzewania stosuję się propan lub propan-butan.Gaz płynny jest dużo droższy od ziemnego
Jeżeli mamy dostęp do sieci gazowej , to mamy najwygodniejsze i tanie w eksploatacji źródło energii – gaz ziemny natomiast jeżeli w pobliżu nie ma sieci, możemy się zdecydować na gaz płynny. Wymaga to zamontowania zbiornika (wkopanego w ziemię lub usadowionego na jej powierzchni).
Aby się dowiedzieć, czy możemy korzystać z sieci gazowej, musimy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu w rejonowym zakładzie gazowniczym. Z warunków dowiemy się, czy wystarczy budowa samego przyłącza, czy też konieczna jest rozbudowa gazociągu, oraz jaki będzie koszt inwestycji.
Jeżeli podłączenie gazu okaże się możliwe, to na podstawie wydanych warunków zabudowy trzeba wykonać projekt przyłącza – tę pracę musimy powierzyć osobie z odpowiednimi uprawnieniami. Potrzebny jest też projekt instalacji gazowej wewnętrznej – na jej budowę wymagane jest pozwolenie, chyba że mamy już pozwolenie na budowę domu wyposażonego w tę instalację.
Zanim zakład gazowniczy podpisze z nami umowę sprzedaży gazu i zacznie nam go dostarczać, uprawniony instalator musi wykonać w naszym domu instalację wewnętrzną i zamontować wszystkie urządzenia gazowe przewidziane w jej projekcie. Niezbędna jest też opinia kominiarska o sprawności wentylacji, przewodów spalinowych oraz zabezpieczenia przeciwpożarowego pomieszczeń.
info: internet,murator

CO TO JEST OGRZEWANIE ?

Ogrzewanie – proces dostarczania energii termicznej do ciała, pomieszczenia, w celu podniesienia lub utrzymania jego temperatury.

Ogrzewanie jest szeroko rozumianym pojęciem, związanym z zapewnieniem odpowiednich warunków temperaturowych, zależnie od charakteru pomieszczenia i z uwzględnieniem zmian potrzeb klimatycznych w różnych okresach (czasowych lub funkcjonalnych).

Ciepło można dostarczyć do pomieszczenia na wiele sposobów jednak wymaga to kilku uwarunkowań takich jak rodzaj pomieszczenia (np. pokój dzienny, garaż, łazienka), czas przebywania w nim ludzi (np. cała noc, chwilowo), możliwości techniczne (czyli dostępne źródła energii) i uwarunkowania finansowe.
Ze względu na źródło ciepła ogrzewanie możemy podzielić na  elektryczne, gazowe, olejowe, słoneczne. Możemy spalać węgiel, koks, drewno, odpady drewniane, specjalnie hodowaną wiklinę, słomę czy też tłuszcz wielorybi którego raczej w Polsce się nie stosuje.Dla osób mieszkających na wsi, czy planujących tam budowę dobrym rozwiązaniem będzie kocioł na słomę lub na odpady drewna, czy trocin np.trociniak

Ogrzewanie również można podzielić w zależności od tego co nam grzeje : podłoga, grzejniki na ścianie, ciepłe powietrze czy coś innego.
I możemy rozróżnić ogrzewanie centralne oraz miejscowe.

poniedziałek, 28 czerwca 2010

JAKI GRZEJNIK WYBRAĆ ?

Rozróżniamy grzejniki członowe, ścienne, konwektorowe, płytowe , czy podłogowe. Bez względu na rodzaj grzejnika , zawsze powinno instalować się go w takim miejscu , w którym jego efektywność będzie największa.
Konwektory bądź grzejniki członowe i płytowe zazwyczaj wiesza się na ścianie pod oknem a podłączenie w zależności od radzaju i sposobu prowadzenia instalacji wykonuje się z boku lub od dołu.
Zasilane z boku można montować do instalacji prowadzonych tradycyjnie – w bruzdach ściennych lub po wierzchu ścian, zasilane od dołu – do instalacji rozprowadzanych w podłodze wychodzących z podłogi lub prowadzonych w podłodze albo w ścianie i wychodzących ze ściany pod grzejnikiem. Podłączenie grzejnika od dołu, choć bardziej estetyczne, nie zawsze jest możliwe. W starych remontowanych domach często łatwiej i taniej jest wykorzystać do prowadzenia instalacji istniejące bruzdy w ścianach lub poprowadzić rury po wierzchu, niż niszczyć posadzkę, by ułożyć je na stropie. Zwłaszcza że taki zabieg wymaga podniesienia poziomu podłogi o kilka centymetrów. Ze względu na ryzyko korozji należy unikać instalowania grzejników stalowych płytowych w pomieszczeniach wilgotnych (łazienki, pralnie itp.).


Grzejniki członowe (żeliwne i aluminiowe) są przystosowane do połączenia z instalacją doprowadzoną z boku. W przypadku żeliwnych materiał instalacji jest dowolny. Aluminiowych – ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia korozji elektrochemicznej – lepiej nie łączyć z miedzianą instalacją lub w miejscach takich połączeń stosować przekładki dielektryczne.

Grzejniki konwektorowe najlepiej umieszczać pod parapetem, który zagina strumień ciepłego powietrza i zabezpiecza ścianę powyżej grzejnika przed szybkim zabrudzeniem. Nie powinny być niczym osłonięte, aby możliwa była swobodna cyrkulacja powietrza wokół nich.
 
Grzejnik podłogowy wykonuje się z rur rozłożonych pod posadzką, więc trzeba to zrobić przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Rury układa się na warstwie izolacji, najczęściej ze styropianu, i przykrywa co najmniej 4,5-centymetrową warstwą mieszanki betonowej. Można stosować rury miedziane, wielowarstwowe z tworzyw z wkładką aluminiową oraz z polietylenu sieciowanego lub polibutylenu z barierą anty-dyfuzyjną. Pętle grzewcze powinny być z pojedynczego odcinka rury, bo każde połączenie może być miejscem potencjalnych przecieków trudnych do zlokalizowania i naprawy po ułożeniu posadzki.


Grzejnik ścienny jest podobny do podłogowego, tyle że ułożony w ścianie. Registry (kolektory połączone cienkimi rurkami) przymocowane do ściany pokrywa się warstwą tynku lub osłania płytami gipsowo-kartonowymi. Warunkiem efektywnego działania ogrzewania ściennego jest bardzo dobre zaizolowanie ścian zewnętrznych domu – po pierwsze, aby ograniczyć wielkość zapotrzebowania na ciepło (ogrzewanie ma stosunkowo małą wydajność), po drugie, żeby ciepło zamiast trafiać do pomieszczenia, nie uciekało przez ścianę na zewnątrz.

Podczas instalowania ogrzewania warto wykonać dokładną dokumentację, aby w przyszłości – podczas prowadzenia prac remontowych w pomieszczeniu, a zwłaszcza wykonywania otworów w ścianach – nie uszkodzić niewidocznych elementów grzejnych.

Jaki rodzaj grzejnika wybrać?Jeżeli planujesz posadzkę kamienną lub ceramiczną na dużej powierzchni – wybierz ogrzewanie podłogowe; podłoga będzie przyjemnie ciepła, a ciepło z instalacji zostanie wykorzystane najpełniej. Jeśli w pokoju dziennym masz duże, sięgające podłogi okna lub drzwi na taras – zdecyduj się na ogrzewanie podłogowe, a unikniesz problemów z umiejscowieniem grzejników i zyskasz możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. Jeśli chcesz racjonalnie ogrzewać sypialnie (obniżać w nich temperaturę nocą i szybko nagrzewać je rano lub wieczorem) – wybierz grzejniki płytowe, bo najszybciej reagują na sygnały z urządzeń automatycznej regulacji. Jeżeli któryś z domowników jest alergikiem – zdecyduj się na ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe lub ścienne), bo jego działanie nie powoduje wzmożonych ruchów kurzu w pomieszczeniu. Jeśli planujesz wymianę zniszczonych grzejników żeliwnych bez przebudowy instalacji – wybierz grzejniki aluminiowe; najłatwiej je dopasować (moc, wymiary, rozstaw króćców przyłączeniowych). Jeśli chcesz mieć instalację grzewczą z miedzi – wybierz grzejniki stalowe płytowe lub konwektory, bo nie będą negatywnie oddziaływały na materiał instalacji. Gdy zdecydujesz się na aluminiowe, będziesz musiał dodawać do wody instalacyjnej inhibitory spowalniające proces korozji. W przeciwnym razie grozi jej przedwczesne zniszczenie. Jeżeli masz mało miejsca na grzejnik – wybierz konwektorowy, bo wśród wszystkich produkowanych grzejników ma największą moc w stosunku do wymiarów. Jeśli masz kocioł na paliwo stałe i instalację grawitacyjną – pozostań przy grzejnikach żeliwnych, bo są odporne na korozję, dobrze znoszą wysoką temperaturę wody grzejnej i mają mniejsze niż grzejniki płytowe opory hydrauliczne.

źródło: internet

niedziela, 27 czerwca 2010

OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE, CZYLI KONWEKTOROWE

Ogrzewanie elektryczne daje komfort pod względem swobodnej regulacji ciepła w wybranym miejscu oraz czasie. Wystarczy włączyć grzejnik elektryczny wtedy kiedy chcemy i grzać tyle na ile nam to odpowiada. Nie jesteśmy zobowiązani oraz ograniczeni pod tym względem. Jest to najlepsze rozwiązanie w każdym rodzaju pomieszczeń, np.mieszkanie nowe, modernizowane, hotele, biura, sklepy, przedszkola, szkoły .
Co najważniejsze nie wymaga dodatkowych działań związanych z ogrzaniem pomieszczeń. Nie potrzebna jest budowa przewodów kominowych, czy składowanie opału. Nie występuje tu niebezpieczeństwo zaczadzenia spalinami, przecieków instalacji oraz zamarznięcia. Niski koszt eksploatacji jest ogromną zaletą wśród różnych metod ogrzewania pomieszczeń, ale jako kolejną zaletę wymienić trzeba także łatwość w utrzymaniu czystości oraz bezpieczeństwo użytkowania.
Ogromną zaletą grzejników konwektorowych jest możliwość płynnej regulacji oraz prosta obsługa.
Szeroki asortyment na polskim rynku pozwala dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb klienta.
Bardzo ważne jest , że grzejniki te nie emitują spalin przez co są przyjazne dla środowiska.
Konwektory, czyli inaczej grzejniki konwektorowe  wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza ogrzanego przez element grzewczy, które wydostając się z urządzenia powoduje przemieszczanie się mas powietrza znajdującego się w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Zjawisko to, zwane niekiedy cyrkulacją, umożliwia szybkie ogrzanie pomieszczenia. Emisja ciepła tych urządzeń uwzględnia również wszystkie gratisowe kalorie ciepła, jakie docierają do danego pomieszczenia (ciepło słoneczne, ciepło ludzkiego ciała).

Najpopularniejsze urządzenia elektryczne to grzejniki konwektorowe, piece akumulacyjne, elektryczne kotły c.o oraz ogrzewanie podłogowe.Ogrzewanie za pomocą grzejników elektrycznych wymaga podłączenia do wzmocnionej instalacji elektrycznej (większe przekroje przewodów, mocniejsze zabezpieczenia bezpiecznikowe). Grzejniki konwektorowe mogą być  przenośne - ustawiane w dowolnym miejscu w pomieszczeniu lub montowane na ścianie, czyli stacjonarne.
Ich duża wydajność powoduje że szczególnie nadają się do pomieszczeń używanych okresowo, które wymagają szybkiego nagrzania, a ich estetyczny wygląd umożliwia stosowanie w lokalach handlowych czy bankach. Ogrzewanie konwektorowe stanowi doskonałe uzupełnienie systemów grzewczych z zasilaniem węglowym, zwłaszcza w godzinach nocnych.

SZAMOCIAK- PIECYK SZAMOTOWY

Piecyk szamotowy  wyposażony w 11 cegieł szamotowych, dzięki którym po nagrzaniu ciepło utrzymuje się bardzo długo.
 Doskonałe rozwiązanie, aby ogrzać miejsce pracy, garaż, warsztat, czy altankę lub wszelkiego typu pomieszczenia gospodarcze i handlowe.

Informacje i parametry produktu znajdującego się w ofercie asos.pl
- wysokość:75 cm
- powierzchnia płyty grzewczej: 35 x 30 cm
- otwór wylotowy: 12 cm
- wymiary otworu paleniska: 13 x 16 cm
- ilość cegieł szamotowych: 11
- moc: 9 kW (do 130 m2)
- 2 odporne na temperaturę uchwyty
- wysuwana szuflada na popiół

TROCINIAK - PIEC NA TROCINY

Piecyk Trociniak to idealne rozwiązanie do warsztatu, garażu lub stolarni, miejsca w którym szybko i łatwo musimy pozbyć się trocin, a przy okazji możemy ogrzać pomieszczenie.
Piec jest szczelny, wykonany z wysokiej jakości blachy.
Otwór wylotowy zapewnia doskonałe odprowadzenie spalin, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza co zapobiega wytwarzaniu się toksycznego tlenku węgla, zwanego potocznie "czadem".


Parametry ''trociniaka'' z oferty sklepu http://www.asos.pl/
- wysokość do płyty grzewczej: 80 cm
- średnica płyty grzewczej: 46 cm
- średnica otworu popiołowego: 8 cm
- średnica otworu wylotowego: 10 cm
- wysokość nóg: 8 cm
- głębokość paleniska: 52 cm
- głębokość wiadra na trociny: 46 cm
- waga: 10 kg
- moc: 8 kW
- rodzaj paliwa: trociny, pył drzewny

czwartek, 24 czerwca 2010

PIECYK CYGANEK

Piecyk cyganek wykonany jest z żeliwa szarego i dzięki temu jest bardzo odporny na uderzenia oraz wszelkie uszkodzenia.
Cyganek stosowany jest do ogrzewania pomieszczeń typu namioty wojskowe, pomieszczenia gospodarcze i handlowe, czy domki letniskowe lub wszelkie pracownie i warsztaty.
Idealnie nadaje się też do przyrządzania i podgrzewania potraw np. w kuchni polowej, czy kampingu.
Wyglądają bardzo estetycznie i szybko się nagrzewają a do podłączenia wystarczy rura dymna i wyprowadzenie na zewnątrz.


PIECYK ŻELIWNY KOZA

Piecyk żeliwny koza z ażurem stanowi nie tylko doskonałe źródło ciepła, ale także wspaniały element dekoracyjny.

Głównym atutem piecyka jest wysoka odporność na uderzenia.
Całość wykonana z wysokiej jakości żeliwa szarego.
Wysuwany popielnik pozwala na błyskawiczne wyczyszczenie wnętrza piecyka.
Dzięki swojej wadze piecyk jest bardzo stabilny
rodzaj paliwa: węgiel drzewny, drewno, brykiet z trocin




Coraz częściej spotkać można w domach ''starodawne'', ale jednak stylowe piecyki, tzw. kozy.
Są dużo tańsze niż typowe kominki a przy tym wygodne w obsłudze oraz ekonomiczne.
Mało tego ! Wnoszą do domu niepowtarzalny charakter i klimat .
Można je instalować w magazynach, pracowniach, a nawet salonach , czy innych pomieszczeniach...
Wygląd piecyków typu koza jest bardzo ozdobny, wręcz dekoracyjny a przy tym niektóre modele mają odkryty wierzch co pozwala na postawienie czajnika, czy garnka tak jak na płycie kuchennej.
Bardzo dużym atutem jest również możliwość montażu piecyka w nowym domu lub juz zamieszkałym, który posaiada drożny przewód kominowy. Wystarczy kupić rurę dymną i połączyć.
Bardzo często w garażach, czy na magazynach , gdzie nie ma przewodów kominowych wybija się dziurę na wylot w ścianie. Należy pamietać aby rura zawsze była montowana pionowo!


zdjęcia udostępnił asos.pl